Výber stanu jednoducho, rýchlo a zodpovedne

Keď sa vyberieme kempovať, stan je to prvé, čo nám napadne. Kempovať môžeme ísť na rôzny čas a do rôzneho terénu. Vtedy by sme mali už premýšľať, aký stan je najvhodnejší, aby sme sa vyhli zbytočným problémom.

Predtým, než vôbec začneme stan vyberať, by sme si mali ujasniť niekoľko zásadných vecí:

  • kde a v akých podmienkach budeme stan používať
  • ako často ho budeme používať
  • aký veľký stan chceme a pre koľko osôb by mal byť
  • koľko batožiny by sa tam malo zmestiť
  • koľko chceme do kúpy investovať

Veľkosť a váha

Stan by mal byť minimálne o 25 až 30 cm dlhší než výška našej postavy. Pokiaľ by bol príliš krátky, dotýkali by sme sa jeho stien a s najväčšou pravdepodobnosťou si tak zmáčali spacák vyzrážanou vlhkosťou. Čo sa týka jeho šírky, počítajme zhruba 50 až 60 cm na ležiaceho človeka a nejaké miesto pre odloženie vybavenia.

Dôležitým parametrom je taktiež svetlá výška stanu, ktorá určuje, či v ňom budeme môcť ležať, sedieť alebo dokonca stáť. Nízky model nám postačí, pokiaľ plánujeme len prečkať noc a ráno zase pokračovať ďalej. Pri kempovaní niekde pri vode zase skôr oceníme, keď sa vo vnútri budeme môcť pohodlne vzpriamiť.

Na podobnom princípe sa budeme rozhodovať aj v prípade hmotnosti. Treba si uvedomiť, že na každú aktivitu sa nehodí rovnaký typ stanu. Ak budeme vláčiť prístrešok niekoľko dní, či dokonca týždňov na chrbte, budeme radi za čo najľahší typ.

  • Cyklistické výlety – Na cyklovýlete oceníme kompaktnosť a nižšiu váhu.
  • Do hôr – Na vysokohorské túry v náročných podmienkach budeme vyžadovať nižšiu váhu balenia stanu, kompaktnosť a kvalitu.
  • Na rodinné výlety – Na dovolenke do zahraničia bude pre nás plusom komfort a priestor na úkor vyššej hmotnosti. Napríklad rodinné stany pre väčší počet ľudí si môžeme teda pribaliť na cestu do chorvátskych hôr.

Použité materiály

Aj materiál stanu môže zavážiť pri výbere. Niektoré materiály sa už skoro nepoužívajú, iné nás môžu očariť svojimi vynikajúcimi vlastnosťami. Je teda dobré mať prehľad, z akého materiálu sú jednotlivé časti stanu.

Polyetylén

Polyetylén je jedným z dosluhujúcich a veľmi zastaraných materiálov u stanov všeobecne. Dnes sa s ním stretneme v prevažnej väčšine iba v prípade najlacnejších záhradných rodinných stanov a prístreškov.

Nylon

Nylon sa používa prioritne na výrobu dlážok najmä preto, že je ľahší, pevnejší a odolnejší proti oderu ako polyester. Nevýhodou nylonu je to, že rýchlejšie degraduje UV žiarením a značne sa preťahuje pri zvlhnutí a zmenách teplôt.

Polyester

Strecha, ktorá nás chráni pred rozmarmi počasia, sa najčastejšie vyrába z polyesteru. Medzi hlavné dôvody patrí predovšetkým odolnosť voči UV žiareniu a nízka rozťažnosť pôsobením tepla.

Polyuretánový záter

Nepremokavosť stanu na kempovanie zaisťuje polyuretánový alebo silikónový záter. Polyuretánový sa spravidla nachádza na vnútornej strane. Na tej vonkajšej ho doplňuje vodeodpudivá úprava, ktorá zabraňuje zmáčaniu látky.

Silikónový záter sa najčastejšie nanáša zvonku, naraziť môžeme ale aj na stany, kde ho nájdeme na oboch stranách. Účinne a hlavne dlhodobo odpudzuje vodu, ktorá vo forme kvapiek steká dole. Tkaninu ako takú chráni pred slnečným žiarením a významne tak predlžuje jej životnosť.

Ripstop

Tkanina vrchného stanu býva často opatrená ripstop úpravou, ktorá zvyšuje jej pevnosť. Ľahko ju spoznáme podľa charakteristickej štvorcovej siete.


Pri výrobe tejto látky sa používajú rôzne hrubé vlákna a rozdielna hustota tkania alebo špeciálna technika kríženia vlákien. Hlavným cieľom tejto technológie je zníženie hmotnosti materiálov pri súčasnom zlepšení odolnosti štruktúry látky. Prípadná vzniknutá trhlina by sa v látke teda nemala ďalej rozširovať.

Ako spoznáme kvalitu stanu?

Ak chceme vybrať kvalitný stan, je dobré hľadieť na počet plášťov. Dostatočný komfort ponúkajú dvojplášťové stany, ktoré sa nám oplatia kúpiť hneď z niekoľkých dôvodov.

Dlhšia životnosť

Nakoľko sa stan skladá z dvoch častí, nie je toľko namáhaný dlhodobým alebo častým používaním. Podľa typu konštrukcie je spálňa buď do stanu vopnutá, alebo je cez spálňu natiahnutý prvý plášť stanu.

Variabilita použitia

Určité typy stanov umožňujú používať spálne samostatne ako plnohodnotné stany, znižuje sa tým teplota vo vnútri stanu. Tento trik je výletníkmi hojne používaný predovšetkým v letných mesiacoch a horúčavách.

Nepremokavosť

Pri stanovaní s deťmi sa môže stať, že sa budú obtierať o prvú vrstvu stanu. Dôsledkom toho je prepúšťanie vody stanom. Ale vďaka oddelenej spálňovej časti by sa toto už nemalo stávať. Vzduchová medzera medzi plášťami navyše zlepšuje cirkuláciu vzduchu v stane. Stan priebežne schne a znižuje sa riziko zrážania vlhkosti.

Vodný stĺpec

Ak sa teda nechceme v noci prebudiť až po uši vo vode, bude pre nás vodný stĺpec jedným zo základných kritérií pri výbere stanu. Tento dôležitý parameter jednoducho oddelí kvalitné stany od tých nekvalitných.

Ide o konkrétnu číselnú hodnotu, ktorá definuje nepremokavosť – nepriepustnosť tkaniny, z ktorej je stan vyrobený. Napríklad pri hodnote 3000 mm je materiál schopný zadržať vodný stĺpec z výšky 3 metrov bez toho, aby sa voda dostala do vnútornej časti stanu.

U expedičných stanov, určených do nepriaznivých podmienok, by sa mal vodný stĺpec pri vonkajšej vrstve stanu pohybovať okolo hranice 6000 mm a vyššie.

Miernym paradoxom je, že čím vyšší vodný stĺpec stan má, tým je horšia jeho priedušnosť a dochádza k vyššej kondenzácii vlhkosti na jeho vnútornej konštrukcii. Túto vlastnosť stanu by sme preto mali dobre zvážiť a zamyslieť sa, či naozaj potrebujeme vysoký vodný stĺpec. Alebo sa môžeme poobzerať po stane, ktorý má v konštrukcii integrované okienko na vetranie.

Tak či máte konečne vhodný stan, tak hor sa za dobrodružstvom.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram