Bez elektromotorov ani na krok – vnímate to podobne?

Elektromotory sú skutočne všade okolo nás. Popularita elektromotorov a elektroprevodoviek naďalej narastá. Veď Priemysel 4.0 nachádza stále nové a inteligentné možnosti ich aplikácií. Vnímate silu a nevyhnutnosť elektromotorov vo svojom živote, v priemysle, v modernom životnom štýle?

Od začiatku 19. storočia, kedy sa zostrojil prvý prototyp elektromotora, prešli konštrukcie, výkony a dizajny elektromotorov obrovskou zmenou. Elektrické zariadenie, ktoré premieňa elektrickú energiu na mechanickú, dobylo svet a úspešne v tom pokračuje ďalej.

V spolupráci s ďalšími komponentmi, ako elektroprevodovky alebo frekvenčné meniče, zabezpečujú v priemysle a vo výrobe efektívnu prevádzku, šetria ľudskú prácu aj energie. Náš každodenný život robia komfortnejším a jednoduchším.

Elektromotory a elektroprevodovky v bežnom živote

Stačí sa na chvíľu rozhliadnuť a zistíte, že elektromotory sa nachádzajú v každom elektrickom spotrebiči, ktorý máte bežne doma. Či ide o klimatizácie, vysávače, ventilátory, kuchynské roboty, diaľkovo ovládané autíčka, elektrické zubné kefky, mikrovlnné rúry či holiace strojčeky. Samozrejmosťou sú aj bicykle a kolobežky s elektromotorom.

Klasickým príkladom využitia elektroprevodoviek sú osobné automobily. Zároveň dokonale fungujú napríklad vo výťahoch alebo automatických bránach. Spolupráca elektromotora a prevodovky sa veľmi prakticky využíva v mlynčekoch pri spracovaní mäsa.

Elektromotory v priemysle

Vybrané zdroje uvádzajú, že až 60 % elektrickej energie, ktorá sa spotrebuje v priemysle, slúži na poháňanie elektromotorov. Či ide o jednoduché výrobné linky alebo o zložité výrobné procesy, správne zvolené elektromotory dokážu optimalizovať celý proces a poskytnúť ďalšie výhody v súvislosti s úsporami energií aj prevádzkových nákladov.

V priemyselných odvetviach sa používajú takzvané trojfázové elektromotory. K vysoko spoľahlivým motorom patrí elektromotor 1400 ot, pre ktorý sú typické zosilnené ložiská a hliníková kostra. Je isté, že stále sú podniky, kde sa používajú jednofázové elektromotory, no postupnými modernizáciami zvyčajne prechádzajú na trojfázové.

Elektromotory „šité“ na mieru

Vývoj moderných elektromotorov a špecifické požiadavky podnikov priniesli fenomén výroby elektromotorov presne podľa potrieb zákazníkov. V období digitalizácie a robotizácie sa kladie veľký dôraz na konštrukčné inovácie, konektivitu a vzdialenú správu elektrických pohonov.

Trh elektromotorov poskytuje široké spektrum možností. Od sériovo vyrábaných typov, ako je spomínaný elektromotor 1400 ot pripravený na okamžitú prevádzku, až po inteligentné riešenia napojené na cloud, ktoré monitorujú všetky procesy a činnosti v danom okamihu.

S inováciami a rozšírením používania elektromotorov, elektroprevodoviek a frekvenčných meničov do ďalších odvetví a oblastí života prichádzajú pre výrobcov výzvy z pohľadu udržateľnosti a životného prostredia.

Na jednej strane očakávania na vysoko inteligentné zariadenia, na druhej strane globálne otázky – to všetko spadá do životného štýlu moderných elektromotorov.

Foto: elements.envato.com, vyboelectric.sk