ZÁZRAČNÁ KYSELINA HYALURÓNOVÁ MÔŽE I ŠKODIŤ. NA ČO SI DÁŤ POZOR?

Keď potrebujete hĺbkovú hydratáciu, je kyselina hyalurónová skvelá vec. Niektorým typom pleti av prílišnom množstve ale úplne svedčiť nemusí.

Pokiaľ máte suchú alebo vysušenú pleť, zrejme už ste zistili, že jej najlepším priateľom je intenzívne sérum s obsahom kyseliny hyalurónovej. Stala sa vyhľadávanou ingredienciou vo všetkých typoch kozmetických prípravkov, pretože na seba viaže vodu, a to až do tisícnásobku svojej hmotnosti. Vďaka tomu uzamkne vlhkosť v pleti a ešte vyplní vrásky.

Presne preto sú injekčné výplne kyselinou hyalurónovou tak obľúbené pri redukcii výrazných vrások alebo napríklad hlbších nosoretných rýh v estetickej medicíne. Hodí sa dokonca aj na spevnenie kontúr tváre alebo korekciu niektorých jaziev. Kyselina hyaluronová je navyše telu vlastná látka, ktorá si tak so sebou nenesie zlú povesť ako napríklad botulotoxín.

„Veľkou nepresnosťou ale je, že kyselina hyalurónová rovná sa hydratácii. To môže fungovať krátkodobo. Z dlhodobého hľadiska k sebe potrebuje ešte inú látku, ktorá pleti hydratáciu dodá, a kyselina hyaluronová zaistí jej dlhodobý efekt,“ hovorí newyorská dermatologička Hadley King.

Vedľajšie účinky
Pokiaľ by v starostlivosti táto druhá vyživujúca látka nebola, kyselina hyaluronová vytiahne zvyšky vlhkosti z pleti – preto sa na začiatku bude zdať jej efekt vynikajúci – avšak akonáhle zásoby dôjdu, výsledkom je pleť ešte suchšia ako na začiatku. Tento efekt môže ešte umocňovať suchý vzduch v prostredí okolo vás.

Preto je veľmi dôležité, aby v prípravku bolo viac účinných látok, a tiež dostatok vody, aby kyselina hyalurónová, ani spomínaný suchý vzduch nebrali pleti prirodzenú vlhkosť z jej hlbších vrstiev.

Dôsledkom je potom nielen vysušenie, ale aj ďalšie problémy s pleťou. „Kyselina hyaluronová síce zintenzívni hydratáciu pleti, ale môže upchávať póry. S aknóznou pleťou a aplikáciou kyseliny hyalurónovej nemám vo svojej kozmetickej kabíne dobré skúsenosti,“ dopĺňa kozmetička Klára Lhotová.