JÓGA, SPÁNOK, ŠPORT. SLAVNÉ RADÍ, AKO SA NA JAR DOSTAT DO FORMY

Ak ste nestihli splniť svoje tradičné „nový rok – nové ja”, teraz máte druhú šancu. Hoci tomu aktuálne počasie nenapovedá, jar je oficiálne späť. A s ním aj príležitosť dostať sa späť do formy. Ruku na srdce – vianočné prejedanie už tri mesiace nie je trendy a pandémiu nemôžeme viniť z našej lenivosti donekonečna. Potrebujete dávku motivácie? Štyri slávne Češky vám poradia ako na to.

Jar je ideálnym obdobím na to, aby sme nielen zhodili zimné zásoby, ale taktiež nastavili sami pre seba nový, dlhodobý režim – ten, ktorý nás udrží v dobrej forme nielen kvôli blížiacej sa plavkovej sezóne, ale hlavne pre náš vlastný pocit. V dobe jarných únav a chrípok je práve na nás, aby sme svojmu telu dopriali čerstvú dávku energie a svätú trojicu hormónov šťastia – dopamínu, serotonínu a endorfínov.

Je zložité nastaviť si vlastný režim. A ešte zložitejšie ho dodržiavať. Správna strava je absolútnym základom nášho zdravia. Kvalita aj kvantita potravín sa odráža nielen na vzhľade nášho tela, ale aj na tom, ako funguje. Nemenej dôležitým faktorom je ale aj množstvo pohybu, ktoré si doprajeme. Všetci to poznáme – koľkokrát sami seba presviedčame o tom, že by sme mali ísť „niečo robiť” aj keď sa nám strašne nechce, a nakoniec máme skvelý pocit z toho, že sme premohli vlastnú lenivosť. Avšak, rovnako ako jedna lastovička leto nerobí, tak ani jednorazové výlety do posilňovne nám neprospejú toľko, ako konzistentné cvičenia. Ako ale nájsť správnu taktiku a nastaviť si vlastné tempo? A ako je to s diétami? Spýtali sme sa tých, ktoré o tom vedia najlepšie.

Young brunette woman in sportswear, practicing yoga asanas, performs cobra exercise in the park on a wooden bridge.

Dara Rolins
Vstávam vždy 6 hodín ráno, pretože vozím Lolu do školy. Keď ju ale odvážať nemusím, tak si s ňou ráno rada dám aspoň čaj, a idem si ešte hodinku zdriemnuť. Nemám rada stres, a preto keď volajú povinnosti, radšej si privstanem. Chvíľu premýšľam, preťahujem sa, alebo si tak 15 minút zameditujem. Čo sa cvičenia týka, tak sa priznám, že som po pandémii poľavila. Predtým som cvičila so svojim učiteľom jogy hodinu a pol ashtangy každý druhý deň. Teraz sa však odsťahoval na Šumavu a už nad sebou nemám onú pevnú ruku, ktorú potrebujem. Nie je to ale žiadna tragédia, a možno je to aj znamenie toho, že som potrebovala trochu zvoľniť. Už sa ale obzerám po niekom novom, kto mi pomôže sa dostať späť do pôvodnej formy a zabehnutého tempa. Pokiaľ ide o moje slabosti, je to rozhodne zmrzlina. Jediná cesta, ako zvíťaziť nad potrebou zjesť celé balenie, je to, že ho vôbec nekúpim. To by som ale nesmela mať doma Lolu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram