CHCETE, ABY SA Z NOVÉHO DOMU RADOVALY AJ VAŠE DETI? NEZABUDNITE NA TIETO VECI

Stavba domu je vždy veľkou výzvou. O to viac, pokiaľ ho nestaviate len pre seba, ale aj pre svojich potomkov. Pokiaľ ešte deti nemáte, ale chcete už mať dom pripravený na príchod malých neposedov, inšpirujte sa našimi tipmi, ktoré vám pomôžu naplánovať dom, ktorý budú deti milovať.

PLÁNOVANIE PROJEKTU RODINNÉHO DOMU ZAČÍNA VÝBEROM POZEMKU

Pokiaľ ešte nemáte pozemok, myslite pri jeho výbere aj na vaše deti a hlavne na vaše nervy. Je síce super mať dom so záhradou, ale pokiaľ v okolí nie je žiadna občianska vybavenosť ako školy, škôlky, obchody, lekári, ihrisko, budete musieť všetko riešiť dochádzaním. Rodičia sa potom často stávajú taxikármi svojich vlastných detí. Po rokoch potom táto idylka končí tým, že sa rodina radšej presťahuje späť do bytu.

Dobre si teda premyslite, čo vlastne od domu očakávate. Pre niekoho je jednoducho lepšie vybrať si byt alebo menší pozemok so starším domom v dostupnej vzdialenosti od všetkého, čo k životu potrebujete.

JE PRE DETI LEPŠÍ JEDNOPATROVÝ ČI DVOJPATROVÝ DOM?

Pri výbere projektu domu rodiny často riešia, či si vybrať jednoposchodový alebo dvojposchodový dom. Samozrejme, priestranný bungalov je pre rodinu ideálny. Aby ste ale dodržali všetky potrebné odstupy stavby od susedov a komunikácií a ešte vám zostala veľká plocha na dostatočne veľký dom, potom budete potrebovať naozaj veľmi veľký pozemok. Pokiaľ teda plánujete väčšiu rodinu, dvojposchodovému domu sa asi nevyhnete. Berte to ale ako výhodu, vaše deti sa naučia chodiť po schodoch skôr ako ostatní a nebudú z nich mať strach.

Zamerajte sa na veľkosť a usporiadanie kuchyne a obývačky, tak aby sa tam niekam zmestili aj deti a ich hračky. Prvých niekoľko rokov sa totiž budú chcieť hrať a robiť si úlohy hlavne vo vašej blízkosti. Zdroj: Unsplash.com
PRI VÝBERE PROJEKTU SA ZAMERAJTE NA SPOLOČENSKÉ PRIESTORY

Pri výbere vhodného projektu nezabudnite – moderné projekty rodinných domov by mali dávať dôraz hlavne na spoločenskú časť, ako je obývačka a kuchyňa. Táto časť by mala byť veľká, ale variabilná. Je síce pekné myslieť si, že deti sa budú hrať v nejakej odľahlej herni alebo dokonca vo svojej izbe, ale pokiaľ sú malé, budú chodiť stále za vami. Pripravte sa na to, že hračky budú po celom dome. Preto aj v rámci obývačky či kuchyne by mali byť zachované rôzne intímne zákutia, kde sa budú môcť deti nerušene hrať alebo vy v pokoji pracovať.

Naopak, spálne a izbičky pre deti sa neustále zmenšujú. Kým je dieťa malé, v izbičke rovnako veľa úložných priestorov nepotrebuje. Keď vyrastú, menší priestor sa v súčasnej dobe často rieši nábytkovou zostavou na mieru, ktorá pojme všetko, čo deti potrebujú.

Nezabudnite tiež na dostatočný počet kúpeľní. Pritom aspoň jedna z kúpeľní by mala mať vaňu. Kým sú deti malé, vaňa bude pre vás veľkým pomocníkom.

VY AJ VAŠE DETI OCENÍTE DOBRÉ UMIESTNENIE DOMU NA POZEMKU

Či už sa nechávate spracovať originálny projekt od architekta, alebo si kvôli finančným a časovým dôvodom vyberáte hotový projekt, vždy sa spoločne s jeho tvorcom poriadne zamyslite nad umiestnením projektu domu na pozemok. Postaviť dom len tak bez ladu a skladu doprostred pozemku sa už dávno nenosí.

Máte úzky pozemok? Potom si vyberte úzky obdĺžnikový tvar domu. Záhradu tak využijete na maximum. Zdroj: Djsarchitecture.cz
Nie každý projekt alebo tvar domu sa hodí na každý pozemok, preto si tvar domu vyberajte podľa jeho vzhľadu a rozlohy. Dôležité je, aby záhrada bola využitá na maximum, aby ste mali priamy a bezbariérový východ z obývačky respektíve kuchyne na terasu a by ste na záhrade mohli nechať deti samotné, zatiaľ čo vy budete treba pracovať vo vnútri pri počítači. Uvidíte, deti z toho budú mať radosť a vy si ušetríte prácu.