AKO SI ZARIADIŤ MODERNÚ KUCHYŇU PRE RODINU S DEŤMI

Veľká rodina má iné potreby ako singles alebo bezdetné páry. Odráža sa to aj na usporiadaní celého interiéru a to aj kuchyne. Máme pre vás pár tipov, ktoré vám prípravu jedla s deťmi za chrbtom uľahčia.

ODOLNÉ A UMÝVATEĽNÉ MATERIÁLY

Surové alebo lakované drevo láka nejedného milovníka moderného dizajnu a prírodných materiálov. Avšak pre rodinu s deťmi môže byť tento materiál problematický. Kuchyňa z dreva vyzerá nádherne, ale predsa len raz za čas potrebuje údržbu, ľahšie sa špiní, môže dôjsť k nevratnému poškodeniu materiálu.

Veľkým problémom môže byť aj lakované drevo s obľúbeným vysokým leskom. To býva väčšinou aj veľmi drahé. Drevo sa totiž musí lakovať aj niekoľkokrát, aby sa dosiahol požadovaný efekt. Ale stačí, aby dieťa nabúralo odrážadlom do takého nábytku a lak je preč.

Pokiaľ chcete mať čo najmenej starostí, v tomto prípade je dobré voliť kompromis, napríklad v podobe laminátového povrchu. Moderné technológie sú našťastie schopné dokonale napodobniť vzhľad dreva, vysoký lesk taktiež nie je problém. Ľahko sa omývajú a nemusíte mať strach z prípadnej nehody. Pri plánovaní kuchyne sa tak stolára alebo firmy pýtajte na odolnosť materiálov a ich údržbu.

Moderné sú kuchyne bez úchytiek. Hladké povrchy vám zjednodušia starosť o údržbu nábytku. Zdroj: Pixabay.com
JEDNODUCHÉ A ĽAHKÉ ZATVÁRANIE SKRINOK

Kým je dieťa malé, plazí sa vám po kuchyni, otvára skrinky, ktoré nemá, môže to byť poriadne náročné. Našťastie už v dnešnej dobe existujú rôzne bezpečnostné systémy, ktoré na skrinky či zásuvky nalepíte a dieťa ich už neotvorí. Až budú ale deti väčšie a budete ich viesť k samostatnosti, ľahké otváranie skriniek či šuplíkov sa vám bude hodiť.

V modernej kuchyni hrajú prím čisté línie. Kuchynský nábytok bez úchytiek s rôznymi push-up systémami je tak momentálne in a vám pomôže, aby ste nemuseli stále zložito umývať upatlané úchytky.

KVALITNÉ A BEZPEČNÉ SPOTREBIČE

V prípade rodiny s deťmi sú dôležité aj kvalitné spotrebiče, aby sa dieťa nezranilo napríklad pri manipulácii s rýchlovarnou kanvicou. Nezabudnite ani na výber dostatočne veľkej chladničky. Veľká rodina potrebuje veľa miesta na potraviny, najmä ak v dome chýba studená pivnica.

Veľké kombinované chladničky sú pre rodiny nevyhnutnosťou. Zdroj: Bigstockphoto.com
V modernej interiérovej architektúre sa čoraz viac razí trend viacerých chladničiek. Veľká klasická kombinovaná chladnička s mrazničkou zrejme zostane, ale postupne sa stanú štandardnou súčasťou kuchyne aj monoklimatické chladničky na nápoje, ovocie či zeleninu. Vo veľkej rodine sa ďalší chladiaci priestor bude hodiť.

Pri výbere chladiacich kuchynských spotrebičov dajte pozor na ich spotrebu energie. Vhodné sú napríklad aj chladničky, ktoré pípnutím oznámia, že dvere sú zle zatvorené. V rodine s deťmi túto jednoduchú funkciu oceníte viac ako dosť.

PRISPÔSOBTE KUCHYŇU TAK, ABY DETI POMÁHALI

Ak chcete, aby sa deti naučili pomáhať v domácnosti, docielite to aj organizáciou interiéru. Napríklad s vykladaním umývačky sú schopné pomáhať už malé deti, pokiaľ dosiahnu všetky potrebné úložné priestory. Samozrejme, zo začiatku im budete musieť pomáhať. Pokiaľ ale bude všetko dobre usporiadané, postupne budú schopné vyložiť umývačku úplne samé.

Pokiaľ bude v kuchyni viac miesta, ľahšie deti naučíte pomáhať s prípravou jedla. Zdroj: Unsplash.com
Dôležitý je aj dostatok pracovného priestoru. Moderné kuchyne už nie sú určené iba pre jedného kuchára. Musí to byť miesto, kde sa zmestíte napríklad aj s deťmi. Vhodným riešením je napríklad kuchynský ostrov, ktorý poskytne pracovnú plochu, úložné priestory aj miesto na sedenie.

Upratovacie potreby na dosiahnutie

V blízkosti kuchyne alebo priamo v nej sa vám bude hodiť skriňa, kde budete mať uložené všetky upratovacie potreby. S malými deťmi budete potrebovať povysávať alebo utrieť nejakú kalamitu aj niekoľkokrát za deň. Pokiaľ bude všetko potrebné vždy na dosah, bude starosť o domácnosť zase o niečo jednoduchšia, než keby ste museli zakaždým vyťahovať vysávač odniekiaľ z pivnice. Do upratovania potom budete môcť ľahko zapojiť aj deti.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram