CERUZKA, PAPIER A JASNÁ VÍZIA ALEBO AKO VYZRAŤ NA TIME MANAGEMENT

Poznáte tie chvíle, kedy sa úlohy nabaľujú ako snehová guľa, ktorá sa na konci dňa premení na nezastaviteľnú lavínu? Nepanikárte, stáva sa to všetkým. Na to, aby ste svoj čas dokázali ovládať, vám pomôže päť jednoduchých krokov – analýza, výpočet dennej prokrastinácie, správne nastavenie priorít, konzistencie a usilovnosti. Vitajte na základoch time manažmentu.

Niektoré dni by museli mať aspoň 36 hodín, aby sme stihli všetko, čo treba – prácu, rodinu, koníčky, šport, zábavu, priateľov i spánok. Hodilo by sa tiež mať štyri ruky – ako boh Šiva, ktorý je zrejme profíkom v multitaskingu. Ste v situácii, keď sa vám hromadia úlohy v práci, nestíhate jesť ani spať, šport je dávno zabudnutou kapitolou a váš osobný život ako by nebol? Zastavte. Vydýchnite. Je čas sa pozrieť na to, čo robíte zle a nastaviť nový, efektívny režim práce aj voľného času.

Analyzujte týždeň svojho života
Ak by ste si najali výživového poradcu, aby vám povedal, kde sa dopúšťate chýb vo svojom stravovaní, dostali by ste za úlohu zapisovať si všetko, čo za týždeň skonzumujete – v akom množstve av koľko hodín. Rovnaký princíp je potrebné aplikovať aj tu. Na to, aby ste mohli zlepšiť svoju produktivitu, je najprv potrebné nájsť problematické miesta – aktivity, na ktorých tratíte zbytočné množstvo času. Jednu úlohu môžete stíhať splniť za rekordne krátku dobu, s inou naopak stratíte hodiny – onen čas si tak „vypožičiavate“ z iných aktivít, ktoré ste na ten deň mali pripravené. Nie je potrebné si každú splnenú úlohu stopovať na hodinkách – môžete sa zamerať iba na to, o čom viete, že vám trvalo robí problém a sústrediť sa na zlepšenie tejto činnosti. Pokiaľ excelovské tabuľky nie sú vaše forte, pozrite sa vo voľnom čase na tutoriál, prípadne poproste kolegu o malé školenie. Existujú vždy možnosti, ako sa v určitých činnostiach zlepšiť – nebojte si povedať o pomoc a nezdráhajte investovať jeden večer do „rýchleho zaučenia”.

Koľko vás mesačne stojí prekrastinácia?
Jedným z najčastejších dôvodov nedostatku času je prokrastinácia. Či už sa jedná o sledovanie filmov, sociálnych sietí alebo pozeranie do steny, robíme to všetci – nikto nie je dokonalý. V rámci týchto príjemných činností je veľmi ľahké stratiť prehľad o čase. Z piatich minút sa tak jednoducho stane polhodina – aj na prvý pohľad malé rozptýlenie vám tak môže rozhodiť pozornosť na niekoľko hodín. Skúste si preto vypočítať množstvo času, ktorý denne venujete zábave, ktorá vám úprimne neprináša nič cenné ani užitočné. Povedzme, že keď spočítate čas strávený vášnivým komentovaním politických príspevkov na Twitteri, scrollovaním na TikToku alebo neustálym sledovaním FRIENDS, vyjdú vám napríklad 3 hodiny denne. Vynásobte si tento výsledok hodinovou sadzbou vo vašej práci – povedzme, že je to 200kč / hodina. Počas týždňa tak prichádzate o viac ako 4 000 korún, mesačne o zhruba 16 000 korún a ročne o viac ako 200 000 korún. To už je solídna čiastka, ktorú ročne „utrácate“ za zábavu. Analyzujte si sami pre seba, či je možné aspoň časť tejto doby implementovať do práce, alebo či vám za to zábava naozaj stojí.

Určite si priority
Keď sa na vás zosype dvadsať úloh naraz, je zložité sa ihneď zorientovať v tom, čo robiť skôr. To pochopiteľne stupňuje stres a pocit, že nikdy nestihnete nič. V takýchto prípadoch je veľmi dôležité reagovať s chladnou hlavou – spíšte všetky úlohy a určite, ktoré môžu treba hodinu alebo dve počkať a ktoré je potrebné zariadiť ihneď. Berte tiež do úvahy to, koľko času vám danej činnosti zaberú – aby ste zbytočne neuviazli pri jednej úlohe. Telefonát k doktorovi je možné zariadiť hneď, ale napríklad excelovská tabuľka zaberie pár (desiatok) minút.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram