DIÉTA Z RAJA ALEBO AKO DLHO PREŽIJETE NA OVOCI?

Frutariánstvo bolo ešte pred niekoľkými rokmi tou najhorúcejšou diétou. Nenašla by sa celebrita, ktorá by ju nevyskúšala aspoň len tak v rámci mesačnej #challenge. Áno, ovocie je zdravé, ale čo sa stanem s telom, keď z nášho jedálnička vysedíme všetko ostatné? Zn: Neoskúšajte to doma!

Málokto vie, že zaprisahaným frutariánom bol aj Steve Jobs. Ako dlhoročný vegán postupne eliminoval zo svojho jedálnička všetko okrem ovocia, zeleniny a niektorých orechov. Rovnakú diétu adaptoval aj herec Ashton Kutcher v rámci svojej prípravy na rolu technického magnáta vo filme jOBS (2013). Ten však dva dni pred začiatkom natáčania skončil na kvapkačkách v nemocnici, potom sa rozhodol, že to nie je nič pre neho. Naozaj je fruktariánska diéta taká zlá?

Diéta ako filozofia
Frutariánstvo je veľmi striktná forma vegánstva, ktorá dovoľuje konzumovať iba surové ovocie a niekedy aj orechy a semienka. Druhov frutariánstva však existuje mnoho – niektorí konzumujú striktne len ovocie (bez orechov a semienok), iní diétu obohacujú aj o zeleninu. Niektorí vnímajú frutariánstvo dokonca ako filozofický smer, kedy konzumujú iba ovocie, ktoré spadlo na zem, a odmietajú jesť to, ktoré bolo odtrhnuté z kríka alebo stromu.

Ovocie a jeho benefity
Pri umiernenej konzumácii môže byť ovocie veľmi zdravou súčasťou vášho jedálnička. Každé je totiž svojím spôsobom jedinečné a plné živín a vitamínov:

Jablká, hrušky, černice a maliny majú vysoký obsah vlákniny. Znižujú hladinu cholesterolu a pomáhajú zlepšiť zažívanie.

Pomaranče, červená paprika a jahody obsahujú veľa vitamínu C. Ten podporuje imunitný systém a pomáha udržiavať zdravé zuby a ďasná.

Banány, guava, cukrový melón a mango obsahujú veľké množstvo draslíka, ktorý pomáha udržovať zdravú hladinu krvného tlaku a regulovať rovnováhu tekutín v tele.

Pomaranče a tropické ovocie ako mango majú vysoký obsah kyseliny listovej, ktorá dokáže podporiť tvorbu červených krviniek. Táto látka sa tiež odporúča budúcim matkám, pretože podporuje zdravý vývoj plodu.

Čierne (a sušené) slivky, vrátane všetkých druhov bobúľ a lesných plodov sú zase najlepšími zdrojmi antioxidantov. Okrem toho, že bojujú s voľnými radikálmi, sú navyše najlepšími pomocníkmi na udržanie zdravej a krásnej pleti.

Okrem všetkých vyššie uvedených benefitov frutariáni často argumentujú aj tým, že vám táto striktná diéta pomôže zrýchliť metabolizmus, dodá vám obrovskú dávku energie, zaručí dostatočnú mieru hydratácie a pomôže podporiť detoxifikáciu organizmu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram